Libido, tisti neulovljiv ogenj v našem notranjem svetu, ki ves čas kroži okoli naših spolnih želja in erotičnih fantazij.

Vsak posameznik ima svoj edinstven libido “odtis”, ki se kaže skozi različne vidike življenja. Od kulture do biologije, številni dejavniki vplivajo na to, kako doživljamo in izražamo svojo spolno slo.

zaigran orgazem

Definiranje libida

Libido ni zgolj biološki izraz, temveč tudi odsev čustvenega, psihološkega in družbenega stanja posameznika. Gre za celostno dojemanje želje po intimnosti in spolnem izražanju. Nekateri ga imajo nekaj več, drugi manj, spet tretjim pa ga močno primanjkuje.

Libido se kaže v različnih oblikah, od fizičnega hrepenenja do intelektualne privlačnosti in ne gre zgolj za “grobo” spolno poželenje. Vsak posameznik ima svojo stopnjo in način izražanja libida, težava pa nastane, ko tega ni.

Biološki vidik libida

Na biološki ravni libido tesno povezujemo s hormoni, predvsem s testosteronom. Ta moški spolni hormon igra zelo pomembno vlogo pri spodbujanju spolne želje tako pri moških kot ženskah.

Žal pa je biologija zapletena reč, zato različni dejavniki, kot so denimo; starost, zdravje in genetika, vplivajo na nivo testosterona v telesu, s tem pa tudi na intenzivnost izražanja libida.

Vpliv okolja na libido

Družbene in kulturne norme močno vplivajo na dojemanje spolnosti in izražanje libida. Tisto, kar se v eni kulturi smatra za privlačno, je morda v neki drugi popolnoma drugače razumljeno.

Libido se lahko okrepi ali zmanjša glede na okolje, v katerem živimo, in družbene norme, ki določajo, kaj je sprejemljivo in kaj ne. Prav zato imajo največji libido osebe, ki se imajo za odprte in dostopne tako po razmišljanju kot načinu komunikacije.

Libido in medosebni odnosi

Libido igra ključno vlogo v medosebnih odnosih. Ujemanje količine libida med dvema partnerjema lahko okrepi povezanost, medtem ko lahko neskladje privede do težav v razmerju.

Pomanjkanje libida pri enem od partnerjev lahko vodi v občutke neprivlačnosti, nezaželenosti in nezadovoljstva, zato je odprta komunikacija v tem delu ključnega pomena.

ženske težave pri seksu

Težave z nizkim libidom

Nekateri posamezniki se srečujejo s težavami nizkega libida, kar lahko privede do zapletov v razmerju. Različni dejavniki, kot so stres, utrujenost, ali pa telesne oziroma čustvene težave, lahko vplivajo na to, kako močno se ta energija izraža.

Reševanje težav z nizkim libidom zahteva celosten pristop, vključno z zdravim življenjskim slogom, čustveno povezanostjo in včasih tudi strokovno pomočjo. Lahko se seveda pripeti tudi, da nekdo meni, da ima nizek libido, ker ga partner ne privlači več tako močno kot nekoč, a se vse spremeni ob srečanju z neko osebo.

Kako okrepiti libido?

Obstaja več načinov, kako naravno spodbuditi libido. Redna telesna aktivnost, zdrava prehrana, dovolj počitka in izražanje intimnih želja so le nekateri ukrepi, ki prinašajo izboljšanje na tem področju.

Poleg tega je pomembno ohraniti odprt dialog s partnerjem o spolnosti in skupaj raziskovati nove načine za ohranjanje živahnosti spolne želje. Če tega na neki točki zmanjka, je to lahko znak za alarm.

Osebna rast in libido

Osebna rast in zadovoljstvo z življenjem imata prav tako močan vpliv na libido. Samospoštovanje, ljubezen do lastnega telesa in pozitiven pogled na spolnost so ključni elementi, ki spodbujajo zdrav libido.

S samozavestjo pridejo na površje številne pozitivne lastnosti in posameznika naredijo še mnogo bolj privlačnega.

Ravno slednje je nekaj, kar navadno prebudi željo po spolnosti in okrepi zavedanje, da oseba poseduje dovolj “magije” za tiste lepe, sladke reči.

DELI
Prejšnji članekTrenutek, ko reče NE!
Naslednji članekIzdajalske bradavičke
Hej, sem Eva! Zanimiva punca odprtega duha in razprtih nog (kadar mi to paše). Po poklicu medicinska sestra, obožujem seks, ter vse kar je povezanega z njim. Velika strast so mi erotične zgodbe katere sem vedno zelo rada brala, zadnje čase pa jih tudi pišem. Pridruži se mi v mojih erotičnih pustolovščinah!

NI KOMENTARJEV

KOMENTIRAJ

Z oddajo komentarja se strinjaš s kodeksom komentiranja.

Kodeks komentiranja

Registracija kot pogoj za komentiranje

Veseli bomo vaših komentarjev, ki pa bodo pred objavo uredniško pregledani. Vsebine lahko komentirajo le registrirani uporabniki. S tem ne želimo omejiti svobode govora, ampak preprečiti širjenje sovražnega govora in vzpodbujanje nestrpnosti. Vsi komentarji so javni, torej jih lahko preberejo tudi neregistrirani bralci.

Svoboda govora

Želimo vas opozoriti, da naša ustava vsakomur zagotavlja človekove pravice in temeljne svoboščine, ne glede na narodnost, raso, spol, jezik, vero, politično ali drugo prepričanje, gmotno stanje, rojstvo, izobrazbo, družbeni položaj, invalidnost ali katerokoli drugo osebno okoliščino.

Protiustavno je vsakršno spodbujanje k narodni, rasni, verski ali drugi neenakopravnosti ter razpihovanje narodnega, rasnega, verskega ali drugega sovraštva in nestrpnosti. Ustava prav tako prepoveduje vsakršno spodbujanje k nasilju in vojni.

Kazenski zakonik

Kazenski zakonik kot kazniva dejanja opredeljuje na primer razžalitev, obrekovanje, žaljivo obdolžitev, opravljanje, očitanje kaznivega dejanja z namenom zaničevanja, sramotitev Republike Slovenije, sramotitev tuje države ali mednarodne organizacije, sramotitev slovenskega naroda ali narodnih skupnosti, javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Pridržujemo si pravico, da ne objavimo komentarjev, ki:

– bodo očitno zmotili, sprovocirali, napadali ali žalili druge;

– so rasistični, seksistični, homofobični, seksualno eksplicitni, žaljivi ali kako drugače sporni;

– kršijo zakone ali spodbujajo protizakonite dejavnosti;

– oglašujejo izdelke ali storitve za dobiček oz. kakšno drugo korist komentatorja;

– so napisani na način, iz katerega je jasno, da uporabnik prevzema identiteto nekoga drugega;

– vključujejo kontaktne podatke, kot so telefonska številka, poštni ali elektronski naslov;

– so napisani v kateremkoli jeziku razen slovenščini;

– vsebujejo povezave na druge strani, ki niso v skladu z našo uredniško politiko;

– opisujejo ali spodbujajo aktivnosti, ki bi lahko ogrozile varnost ali dobrobit drugih;

– jih uporabniki vidijo kot nezaželene oz. spam; pod to spadajo ponavljajoče objave, ki vsebujejo enako ali podobno vsebino;

– očitno niso vezani na temo, nakazano v članku ali drugih komentarjih;

– bi blatili ponudnika, njegove storitve, ustvarjali negativen vtis, škodili ugledu.

Za vsebino in naslove komentarjev so odgovorni avtorji sami. Uredništvo Magazina Ona On bo pomagalo pri ugotavljanju identitete avtorjev komentarjev, v kolikor bodo to zahtevali pristojni organi. Za vaše objave lahko odškodninsko odgovarjamo, zato smo po zakonu prisiljeni skrbeti za red na našem portalu. Zahvaljujemo se vam za razumevanje.

Zahvala

S skupno pomočjo lahko naredimo naše vsebine še bolj pestre, zato se vsem, ki z nami delite svoje misli, znanje in mnenja, zahvaljujemo za čas in trud.